ZATEPLENÍ:

DOTACE NA ZATEPLENÍ:

PARTNEŘI:

Zelená úsporám – Dotace na zateplení

Zelená úsporám

Zelená úsporám

Zelená úsporám je státní dotační program, zaměřený na podporu vytápěcích systémů využívajích ekologických zdrojů energie, ale především na podporu investic do budoucích energetických úspor v novostavbách i rekonstrukcích.

To znamená, že pokud se rozhodneme zateplit budovu nebo modernizovat její vytápění, můžeme od státu na tuto činnost dostat nemalou dotaci. Dotace může s novými podmínkami v ideálním stavu dosáhnout až ke 100% investované částky. Tím se cena zateplování stane velmi příjemnou. A to už se vyplatí začít uvažovat o zateplování, že?

Nevydařený start a nové podmínky

Program Zelená úsporám probíhá od 22. dubna 2009. Odstartoval tedy symbolicky na „Den země“. Od počátku však trpěl velkou složitostí a přísností požadavků. V důseldku toho se program Zelená úsporám potýkal s malým počtem žadatelů a hrozilo mu totální fiasko. Ani několik dílčích změn nepomohlo. Karta se však pod vedením nového ministra životního prostředí obrátila k lepšímu a program snad odstartoval do nové úspěšnější etapy. Od 17. srpna 2009 platí zbrusu nové podmínky, které jsou pro zájmce o dotaci daleko přístupnější.

Poslední žádosti o dotace bude možné podávat do 30. června 2012. Nicméně tento termín není zcela jistý. Bude záviset i na míře vyčerpání státních prostředků.

Stát rozdá miliardy

Peníze určené na dotace na zateplování stát získává z prodeje emisních povolenek. Celkem se počítá s využitím až 25 miliard korun. Jen pro léto bylo připraveno na 10 miliard a v září má stát získat dalších 5 miliard. Pokud budou prostředky na dotace rozděleny dříve, program Zelená úsporám bude ukončen při vyčerpání právě oněch 25 miliard.

Oblasti podpory

Program je rozdělen, jak již bylo naznačeno, na tři oblasti podpory. Na výstavbu domů v pasivním energetickém standardu tj. pasivních domů, na využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody (Například nákup nového kotle – změna z uhlí na biomasu) a hlavně na úsporu energie na vytápění. Právě tato poslední část nás zajímá nejvíce, neboť právě ona se týká zateplování domů.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!