ZATEPLENÍ:

DOTACE NA ZATEPLENÍ:

PARTNEŘI:

Výměna oken

Funkcí oken je zajistit kontakt s okolím, jsou po určitou část dne zdrojem světla v místnosti, větráme jimi a současně mají bránit zbytečným únikům tepla. Jejich dobré tepelně izolační vlastnosti jsou tedy poměrně důležité a význam oken pro komplexní zateplení domu je neoddiskutovatelný. Okny z místnosti totiž může unikat až 25% tepla. To je poměrně hodně, když si vezmeme, že okna nezabírají často příliš velkou plochu. V případě starších oken bychom tedy měli zvážit jejich výměnu.

Nejvíce tepla uniká způsobem, že rám okna netěsní s okenním křídlem tak jak by měl. Tím dochází k jevu, jež se lidově nazývá, že „oknem táhne“. Dále teplo uniká přímo skrz skla (v oknech neizoluje sklo, ale vzduch mezi skly) a také skrz rám okna (dřevo není příliš dobrý izolant, plast je lepší).

Pokud neprovádíme komplexní zateplení celé stavby, je dobré vzít v potaz, že výměna oken je finančně mnohem méně nákladná, než tepelná izolace stěn – zateplení fasády. Již pouhá výměna oken přinese velmi zajímavé úspory za teplo (mnohdy srovnatelné se zateplením zdí), což se samozřejmě projeví pozitivně i v naší peněžence.

Při výměně oken si můžeme vybírat. Na trhu nalezneme velmi rozmanitou nabídku typů i materiálů.

Okna dřevěná

Když se rozhodneme pro nová okna vyrobená ze dřeva, neměli bychom na nich šetřit. Levná dřevěná okna totiž bývají vyrobena z nekvalitních druhů dřeva a pouze jedné dřevěné vrstvy. Eurookna mají několikavrstvový dřevěný rám, díky kterému jsou o poznání kvalitnější. A jestli si můžeme dovolit skutečnou kvalitu, investujeme do dřevěných lamelových oken, která již v zahraničí vytlačují okna plastová.

Nesmíme zapomenout, že dřevěná okna potřebují údržbu pravidelně v přibližně desetiletých intervalech.

Okna plastová

V současnosti se nejvíce prodávají okna plastová, která na rozdíl od dřevěných nepotřebují pravidelnou údržbu. Jsou přibližně stejně drahá jako okna dřevěná a jejich životnost je cca 25–30 let. Pokud se rozhodneme pro plastová okna, nesmíme zapomenout, že při jejich použití je třeba zajistit dostatečné větrání budovy. Tato okna jsou totiž mnohem méně propustná než dřevěná. Plastová okna nejsou z estetických důvodů vhodná pro historické objekty.

Okna hliníková

Nejluxusnější jsou okna hliníková. Oproti plastovým a dřevěným oknům jsou hliníková sice dražší, ale jejich životnost není prakticky nijak omezena. Jsou to okna doslova na celý život. Mají velkou pevnost, takže časem prakticky nedochází k žádné jejich deformaci. Navíc velmi pěkně vypadají.

Možnost renovace

Pokud bychom nechtěli okna měnit, je tu stále možnost renovace. Stávající okna se dají různými způsoby vylepšit a provést tedy zateplení oken. Nabízí se kupříkladu výměna vnějších skel, utěsnění, případně některé druhy nátěrů na bázi plastu. Výhodou tohoto postupu je, že se vyhneme bourání.

Nezapomeňme na dveře!

Současně s výměnou oken je možno provést i výměnu dveří. Nové typy dveří také disponují lepšími tepelně izolačními vlastnosti.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!