ZATEPLENÍ:

DOTACE NA ZATEPLENÍ:

PARTNEŘI:

Tepelné izolace (izolační materiály)

Stejně jako se mění nároky na oblečení u lidí, tak i materiály, kterými se tepelně izolují domy podléhají vývoji a novým trendům. Dnes již stěží potkáme na ulici muže zahaleného v medvědí kůži, stejně tak již při stavbě domu téměř nepoužijeme k tepelné izolaci například škváru. A čím se tedy v dnešní době domy zejména izolují? Zde je přehled izolačních materiálů, které jsou u nás v současnosti běžně dostupné a používané:

Expandovaný pěnový polystyren

Je stále nejpoužívanějším izolantem. Má dobré tepelně izolační vlastnosti a je nehořlavý. Mezi jeho další klady patří nízká pořizovací cena a dostupnost. Sežene se skutečně téměř všude. Záporem pěnového polystyrenu je to, že ho nemůžeme dlouhodobě vystavit vlhkosti.

Extrudovaný polystyren

Tento polystyren má díky svým speciálním vlastnostem sníženou nasákavost. To znamená, že mu vlhko nevadí tolik jako expandovanému pěnovému polystyrenu. Také je pevnější. Mínusem tohoto výrobku je, že dlouhodobě nesnáší UV záření.

Pěnový polyuretan PUR

Tento izolant má velmi nízkou tepelnou vodivost. Dodáván bývá ve formě pevných desek. Ovšem také nesnáší účinky ÚV záření a je třeba ho před nimi chránit.

Minerální vata

Po pěnovém polystyrenu druhá nejrozšířenější izolace v Čechách. Je také známa pod názvem minerální, skelná nebo kamenná vlna. Je odolná proti velmi vysokým teplotám, má nízký difúzní odpor a tím pádem vysokou paropropustnost. Proto se využívá zejména ve skladbách provětrávaných fasád nebo dvouplášťových střech. Nevýhodou je, že minerální vlna nesnáší dlouhodobě vlhko.

Celulóza

Hlavní výrobní surovinou celulózové izolace je dřevo. Samotná výroba probíhá smísením kusů starých novin s boritany. Tyto chemické látky zajišťují určitou odolnost výsledného výrobku proti ohni a hnilobě. Celá směs se nakonec semele. Velkou výhodou celulózy je skutečnost, že je schopná do buněčné struktury vázat vlhkost a následně ji rozvádět. To znamená, že celulóza dokáže ze zavlhlého zdiva odvést vlhkost. Nevýhodou celulózy je její vyšší hořlavost.

Další izolační materiály

Na trhu jsou také některé z moderních izolačních materiálů, které si teprve získávájí své místo. Jejich častou nevýhodou je vyšší cena. Jako zástupce můžeme jmenovat např. vakuovou izolaci nebo pěnové sklo. Také roste obliba ekologických materiálů, a proto se můžeme setkat s tepelnou izolací v podobě slámy, lépe řečeno slámových balíků.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!